ورزش فیتنس

فیتنس

فیتنس در لغت به معنای تناسب اندام است و در معنای دیگر، یعنی تعادل بین جسم و روح است.

فیتنس یک نوع آمادگی جسمانی است که فرد با انجام تمرینات تخصصی و با استفاده از دستگاه‌های بدن‌سازی وابزارهای مختلف تمرینی و فانکشنال با استفاده ازسیستم‌های انرژی مختلف وهمچنین داشتن یک تغذیه سالم،فرد را به اندامی متناسب برساند.

هدف اصلی در فیتنس چیست؟

هدف اصلی در فیتنس، افزایش قابلیت های آمادگی جسمانی با هدف تناسب اندام و با ماهیت سلامتی است که در واقع فرد را به سمت یک زندگی پویا و سالم پیش می‌برد

یک برنامه تناسب اندام برای یک فرد برنامه‌ای است که در جهت بهبود همه‌ قابلیت‌های بدن فرد همچون استقامت – قدرت – سرعت و…..در نظر گرفته می‌شود و لازم است که این برنامه براساس وضعیت کنونی فرد ،جنسیت، سن و شرایط جسمی و روحی فرد باید در اولویت برنامه‌نویسی و تمرینات فرد قرار داده شود

رسیدن به سلامت جسمی و روانی، بالاترین هدف فیتنس است،و درکنار توصیه های پزشکی و منخصصین تربیت بدنی و علوم ورزشی و تغذیه ورزشی، به پیشگیری و روند بهبود بسیاری از بیماری‌ها به رفع ناهنجاری های اسکلتی برگشت پذیرکمک کرده و باعث درمان اختلالات روحی و روانی نیزمی‌شود.

فیتنس در دو فازسلامتی و قهرمانی به صورت تخصصی و پیشرفته تمرینات خود را ارائه می‌دهد،فیتنس در بخش قهرمانی برای تمام رشته‌های ورزشی براساس پایه واساس ویژگی های آن ورزش عمل می‌کند.

این یک اصل مهم و بزرگ در ورزش است که هر چه آمادگی جسمانی ورزشکار بهترو بیشتر باشد، به همان میزان پیشرفت و عملکرد ورزشکار در آن ورزش بهترخواهد شد به شرط این ‌که از تغذیه ویژه نیز بهره‌مند شوند.

افرادی که به فیتنس می‌پردازند،ازاندامی متناسب ،عضلاتی متقارن و از ترکیب بدنی ایده آل برخوردارهستند و وزن‌شان را کنترل می‌کنند.

یکی از محاسن فیتنس تنوع پذیری درتمرینات است چرا که در فیتنس از روش های تمرینی مختلف و ابزارهای متعددی جهت انجام تمرینات برای رسیدن به اندامی متناسب وسلامت استفاده می شود.