مقایسه پروتئین ها در بدنسازی

پروتئین سویا از دانه سویا تولید می شود و به عنوان یک منبع پروتئین با کیفیت بالای گیاهی طبقه بندی می شود و کیفیت بالای آن سبب گردیده تا به عنوان یک منبع پروتئینی غیرحیوانی بسیار خوب برای افرادی که مشکل تحمل لاکتوز دارند تبدیل گردد .
سویا یک پروتئین کامل با غلظت بالای BCAA می باشد اما BCAA سویا از وی ، کازئین و تخم مرغ کمتر است .

سویا به سه نوع پروتئین غنی شده به نام های سویا فلور،سویا کانستره و سویای ایزوله تبدیل می شود که سویای ایزوله بیشترین فرآوری را دارد و بالاترین درصد غلظت پروتئین را دارا است و دارای فیبر غذایی نیست .

نتایج تحقیقات اثرات پروتئین وی و سویا با تمرینات مقاومتی:

در تحقیقاتی که صورت گرفته به بررسی مستقیم پروتئین سویا و وی با تمرینات مقاومتی قدرتی و اثرشان بر روی ترکیب بدنی صورت گرفته است ،مصرف پروتئین سویا و پروتئین وی هر دو نتایج یکسانی بر افزایش توده عضلانی بدون چربی و تغییرات ترکیب بدنی و افزایش قدرت در افراد مشاهده گردیده است.

چرا مردان از مصرف پروتئین سویا اجتناب می کنند :

یکی از دلایلی که مردان ورزشکار رشته های قدرتی از مصرف پروتئین سویا اجتناب می کنند وجود ایزوفلاون (isoflavone) است . ایزو فلاون که فیتواستروزن نامیده می شود در دانه سویا وجود دارد .

ایزوفلاون قابلیت اتصال به گیرنده های استروژن را دارد و در به حداقل رساندن اثرات استروژن در برخی از بافت ها و یا متوقف کردن اثرات استروژن در سایر بافت ها نقش مهمی دارد . به دلیل شباهت پتانسیل عملکرد ایزوفلاون در سویا 0 ایجاد اثرات شبیه استروژن ) با استروژن است که برخی از ورزشکاران رشته های قدرتی از آن اجتناب میکنند .

به هر حال تحقیقات خیلی کمی درباره پیامدهای منفی مصرف پروتئین سویا در مردان در ارتباط با سازگاری های تمرینی و عدم اثبات تحقیقات کلینیکی انجام شده است ، که به نظر می رسد که مصرف مکمل پروتئین سویا در مردان ورزشکار یک انتخاب مفید و ارزشمند است .

ارزش بیولوژیکی پروتئین ها

پروتین های با کیفیت بالا دارای مقادیر کافی از اسید آمینه های ضروری هستند ، شواهد جدید نشان می دهد که مصرف اسد آمینه های ضروری مخصوصا لوسین برای ورزشکاران قدرتی و توانی ضروری است .
منابع پروتئینی حیوانی مثل وی ، کازئین و تخم مرغ منابع کامل و با کیفیت بالا هستند که ارزش بیولوژیکی بالای هستند .
پروتئین سویا دارای مقادیرکافی BCAA است اما در مقایسه با پروتئین وی ، کازئین و تخم مرغ مقادیر BCAA و لوسین کمتری دارد .

پروتئین وی (WHEY)

پروتئین وی (WHEY)

شواهد علمی زیادی وجود دارد که توصیه می کنند که پروتئین وی به عنوان یک منبع پروتئینی برتر برای ورزشکاران قدرتی می باشد .همچنین پروتئین وی در مقایسه با سایر پروتئین ها دارای اثر بخشی و کارایی بیشتری برای افزایش قدرت و افزایش توده عضلانی بدون چربی و افزایش سرعت و میزان ساخت پروتئین عضلات دارد .پروتئین وی به عنوان زود جذب ترین پروتئین محسوب میشود.

پروتئین کازئین (CASEIN)

پروتئین کازئین (CASEIN)

پروتئین کازئین (CASEIN)

در شرایطی که کاتابولیسم ( تجزیه بافت بدن و عضلات ) بیشتر شود مانند زمان تمرینات شدید یا رژیم های کم کالری ) پروتئین کازئین انتخاب مفیدی جهت کاهش تجزیه پروتئین عضلات و جلوگیری از کاهش توده عضلانی بدن است .پروتئین کازئین به عنوان یک پروتئین دیر جذب محسوب می شود .

پروتئین سویا (SOY)

پروتئین سویا (SOY)

پروتئین سویا (SOY)

پروتئین سویا به عنوان یک منبع گیاهی با کیفیت بالا برای ورزشکارانی که مشکل تحمل لاکتوز دارند و به دنبال منابع پروتئینی غیر حیوانی با کیقیت بالا هستند یک پروتئین ارزشمند و مفید است .

پروتئین سویا حاوی سموم گوناگونی است، از جمله اسید فیتیک، فیتواستروژن، هماگلوتینین،‌ و مهارکننده‌های تریپسین که دلیل ریشه‌ای خطرات استفاده از سویا هستند. با وجود این، این عوارض جانبی صرفا اثرات منفی احتمالی استفاده از سویا به شمار می‌روند و با رعایت محدودیت در مصرف سویا می‌توان از آن‌ها اجتناب کرد.