علاوه بر درشت مغذی ها (کربوهیدرات – پروتئین – چربی) مصرف ویتامین های آلی و مواد معدنی غیر آلی جهت حفظ سلامت در مقادیر نسبتا کمی نیاز است.

هرگونه کمبود مدام درمقدار یک ویتامین یا ماده معدنی ضروری باعث بیماری می شود و یک ورزشکار ناسالم به طور حتم نمی تواند بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد.برخی ریز مغذی ها برای عملکرد ایمنی مهم هستند.

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که در مقادیر بسیارکم در رژیم غذایی وجود دارند و برای برخی واکنش های سوخت و سازی ویژه و تسهیل رشد و نمو طبیعی بدن ضروری هستند.

Image result for ویتامین های محلول در چربی

ویتامین D که می تواند در حضور نور آفتاب سنتز شود و ویتامین K و تعداد کمی از ویتامین های گروه B  که می توانند از طریق میکروفلورای باکتری های دستگاه گوارش ساخته شوند .دیگر ویتامین ها توسط بدن تولید نشده و از طریق تغذیه در بدن جذب می شود.

آثار بیش از حد آثار کمبود نقش اصلی در بدن ویتامین
تهوع و سردرد – خستگی آسیب کبد درد مفاصل نازک شدن پوست رشد غیر طبیعی جنین در دوران بارداری شب کوری عفونت اختلال در رشد التیام دیرتر زخم ها حفظ بافت پوششی در پوست غشای مخاطی و پیگمان های دیداری چشم تسهیل تقویت استخوان و عملکرد ایمنی بدن A (رتینول)
تهوع – کاهش اشتها زودرنجی درد مفاصل آهکی شدن بافت های نرم مثل کلیه ها تحلیل رفتگی استخوانها نرمی استخوان در کودکا و ملاست استخوانی در بزرگسالان افزایش جذب کلسیم در روده تسهیل تشکیل استخوان   D(کلسی فرول)
سردرد خستگی اسهال همولیز و کم خونی دفاع در مقابل رادیکالهای آزاد محافظت از غشای سلول E(آلفاتوکوفرول)
ترومبوز و استفراغ خونریزی تشکیل سازه های لخته کننده خون K(منادیون)