در آستانه مسابقات المپیک 2012 بود که این خبر منتشر شد

ورزشکاران کره جنوبی که می کوشند تا زمان برگزاری مسابقات المپیک 2012 در بهترین شرایط فیزیکی بمانند ،برای درمان دردها و رگ به رگ شدن هایی که ممکن است بخت کسب مدال رابرای آنها تضعیف کند به جای شیوه های درمانی غربی به شیوه های درمانی شرقی از جمله طب سوزنی روی آوردند.

در تحقیقاتی که در دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا صورت گرفت برتاثیرات طب سوزنی برکیفیت ورزش و بالا رفتن کارایی ورزشکاران تاکید کردند و نشان داد که طب سوزنی بر قدرت ،تنظیم فشار خون و ریکاوری ورزشکاران مفید است .

طب سوزنی و گرفتگی عضلات

استفاده بیش از حد از عضلات ،کم آبی بدن ،فشار عضلانی یا قرار گرفتن در وضعیتی خاص برای مدتی طولانی هرکدام می توانند سبب گرفتگی عضلات شوند.

به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم آبی بدن می شوند معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد.

در واقع گرفتگی عضلانی زمانی روی می دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند .این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می دهد.

یکی دیگر از انواع شایع گرفتگی عضلات نیز حالتی است که در طول شب رخ داده و بیشتر عضلات ساق پا و انگشتان را درگیر می کند.

البته در بیشتر شرایط علت اصلی گرفتگی عضله مشخص نیست .گرفتگی عضلات اغلب مشکل خاصی نداشته و خطری ایجاد نمیکند امادر برخی موارد نیز بیماری ها و شرایط خاصی می توانند سبب ایجاد این حالت باشند.گرفتگی عضلانی گاهی بخشی از بیماری های تیروئیدی،کلیه ،اعصاب ،اختلالات هورمونی،دیابت و کم خونی باشند.

طب سوزنی به عنوان یکی از شاخه های طب مکمل با قدمت چندهزارساله در چین از سوی سازمان جهانی بهداشت پذیرفته شده است و درتمام کشورهای دنیا مورد استفاده قرار میگیرد.

طب سوزنی یک روش درمانی موثر و بدون عارضه در درمان بسیاری از بیماری ها است و در سال های اخیر به عنوان یکی از شاخه های تخصصی پزشکی ورزشی مطرح شده است.

علاوه بر اینکه گرفتگی و کشیدگی عضلانی در میان ورزشکاران شایع است،آسیب های تاندونی و التهابات مفاصل نیز در میان ورزشکاران مشاهده می شود.

طب سوزنی روشی بدون عارضه است و می تواند در بهبود این ناراحتی ها موثر واقع شود.

امروزه بسیاری از ورزشکاران چه به منظور احیای بعد از مسابقه و چه برای کاهش درد در مواردی مثل اسپاسم های شدید عضلانی از طب سوزنی استفاده می کنند و علائم بهبودی را بسیار سریع تر از روش های دیگر درمان تجربه می کنند.

منبع : فدراسیون پزشکی ورزشی