آیاعلت آکنه و جوش پاسخ هورمونی در بدنسازی است ؟

برخلاف تصور عموم بدن سازی باعث ایجاد تغییرات بزرگ هورمونی نمی شود.جلسه تمرین وزنه باعث افزایش کوتاه مدت در تستوسترون ،هورمون رشد و انسولین مانند فاکتور رشد IGF-1 می شود.

اما سطح آن ها به سرعت به حالت عادی باز می گردد.درمقابل ،بدن سازی به تنهایی به نظر نمی رسد که باعث طولانی مدت تغییر در سطح هورمون شود.به عنوان مثال در حالت استراحت سطح هورمون رشد در وزنه برداران المپیک و افراد عادی کم و بیش یکسان است.

پیش سازهای تستوسترون :

دهیدروتستوسترون (DHEA) یک پیش ساز تستوسترون است (DEHYDROEPIANDROSTERONE)

بدین معنی که بدن آن را به تستوسترون تبدیل می کند.

جلسه تمرینی با وزنه باعث افزایش سطح DHEA شد و ان ها پس از تمرین چند ساعت بالا می مانند،این ممکن است خطر آکنه را افزایش دهد زیرا DHEA یکی از هورمونی است که در بیماران آکنه بالا می رود.پوست DHEA  را به تستوسترون و DHT تبدیل می کند که تولید سبوم را افزایش می دهد و منجر به منافذ و آکنه مسدود می شود.

به طور خلاصه به نظر نمی رسد که تمرین مقاومتی به تنهایی منجر به هیچ گونه تغییرات هورمونی قابل توجهی شود که بتواند منجر به آکنه شود.

این احتمال وجود دارد که تمرینات سنگین باعث نوسانان هورمونی کوتاه مدت می شود که به اندازه کافی بزرگ هستند تا جوش و آکنه ایجاد کنند ،اما هنوز اثبات شده نیستند.

به طور کل می توان گفت شواهد بیشتر نشان دادند که تمرین مقاومتی به تنهایی موجب آکنه و جوش های بدن و صورت نمی شود و استفاده ورزشکاران از مکمل همزمان با تمرین باعث آن است .

بعضی از شواهد هم نشان دادند دلیل جوش و آکنه در تمرینات بدنسازی شاید به احتمال بسته شدن منافض پوست و کم شدن جریان خون در سطح پوست (به دلیل زیاد شدن جریان خون عضلات) هست.

با این حال احتیاج به پژوهش های بسیار دیگری هست تا بتوان به دلیل اصلی وجود آکنه و جوش روی صورت و بدن ورزشکاران پی برد

www.acneeinstein.com