درد پهلو حین ورزش

چرا افراد در حین فعالیت ورزشی نظیر دویدن دچار درد پهلو می شوند؟

تا به حال درد پهلو را هنگام دوچرخه سواری و شنا تجربه کرده اید؟

دو نظریه درپژوهش علمی توسط پلانکت و هاپکینز در سال 1999 در ایجاد این پدیده وجود دارد :

http://دلیل ایجاد درد پهلو و راهکار پیشگیری

1-نظریه اول تغییر جریان خون علت درد است.تصور می شود خون از دیافراگم و دیگر عضلات تنفسی به عضلات اندام ها روانه می شود که این امر باعث کم خونی موقت و در نتیجه کمبود اکسیژن در دیافراگم می شود.

2-نظریه دوم علت درد را کشش مکانیکی دیافراگم می داند.به نظر می رسد درد پهلو، نتیجه ی اثر برخورد پا با زمین است. برخورد پا با زمین در فعالیت هایی نظیر دویدن، پریدن، و جهش کردن سبب می شود لیگامنت های صفاقی کشش ایجاد شده را به دیافراگم منتقل کرده و در نهایت سبب درد می شوند.

این موضوع می تواند توضیح دهد چرا دویدن با حرکات پرشی با درد پهلو مرتبط است اما شنا و دوچرخه سواری که حرکات ضربه گیر است، درد پهلو را موجب نمی شوند.

پلانکت و هاپکینز (1999) پژوهشی را طراحی کردند که در آن درد پهلو ایجاد شد و این کار را توسط افرادی که مایعات قابل هضم مصرف کرده بودند ، انجام دادند و آنها تایید کردند اگر کاهش جریان خون دلیل اصلی باشد، درد پهلو باید به آهستگی افزایش یابد، با شدتی که به طور مستقیم به هضم مایعات مرتبط است و با اجرای هر حرکتی توسط افراد که هدفشان کاهش کشش لیگامنت صفاقی است باقی می ماند ، بر عکس اگر علت کشش لیگامنت باشد، درد پهلو باید به سرعت با مصرف مقدار زیادی از مایعات رخ دهد که اگر مایعات هضم نشده باشند ف درد پهلو شدید بود و هنگام حرکاتی انجام شود که کشش لیگامنت های صفاقی را کاهش می دهد، درد پهلو کم خواهد شد.

یافته های پژوهشی تایید می کنند که این نظریه است که درد پهلو زمانی افزایش می یابد که مایع معده رباط های متصل به دیافراگم را بکشد.

به منظور پیشگیری از درد پهلو این پیشنهادات را اجرا کنید :

1-بلافاصله پس از مصرف یک وعده غذایی اصلی یا مصرف مقدار زیادی مایعات نزدیک به 1 لیتر تمرین نکنید و 2 الی 3 ساعت بعد اقدام به فعالیت ورزشی نمایید.

2-زمانی که در حین فعالیت  مایعات می نوشید، مقدارکمی 200 الی 400 میلی لیتر در دفعات مختلف با فاصله زمانی 15 الی 30 دقیقه مصرف کنید، نسبت به اینکه مقدار زیادی مایعات در لحظه مصرف کنید.

3-هنگام دویدن در سرپایینی ، تنفس خود را منظم کنید و آهسته گام بردارید.

راه کار هایی برطرف کردن درد پهلو ایجاد می شود :

1-با دست خود مکان درد را فشار دهید، به پهلو خم شوید و عضلات شکم را منقبظ کنید.

2-نفس عمیق تری بکشید تا هوای بیشتری را وارد ریه کنید و سعی کنید که هوای کمتری را خارج کنید.

3-هنگام جمع کردن لب ها هوا را خارج کنید.این امر باعث انقباض عضلات شکم می شود.

4-چنانچه درد پهلو را تجربه کردید بلافاصله تلاش کنید یک کمربند پهن و سبک را بتوانید در مواقع ضروری آن را سفت کنید دور کمر خود ببندید.

منبع :

فیزیولوژی ورزشی ویژه تندرستی، آمادگی و عملکرد ورزشی

گرد آورنده : سید حسین نجفی زاده