الکل یا دقیق تر اتانول که مدت ها ورزشکاران برخی رشته های ورزشی معتقد بودند خوردن مقدار جزئی الکل قبل از مسابقه می تواند با آرام کردن اعصاب باعث عملکرد بهتر شود .

به عنوان مثال تیراندازی

اما داده های به دست آمده از مطالعات کنترل شده نشان می دهند که الکل در حقیقت به جای کمک به عملکرد بهتر یک تاثیر ارگولیتیکی یا محدود کننده عملکرد دارد.

http://تاثیر الکل بر عملکرد ورزشی

این موضوع در ورزش هایی که به ظرفیت هوازی متکی هستند محسوس تر است ،چرا که الکل کار چرخه کربس را مختل می کند و لاکتات تولیدی را افزایش می دهد .

همچنین الکل تاثیر دیورتیک (ادرار آور) دارد و هنگام فعالیت های ورزشی استقامتی بلند مدت می تواند باعث آب زدایی شود،آب زدایی می تواند به بروز اختلالاتی در تنظیم دمای بدن منجر شود که در نهایت بر عملکرد ورزشکار تاثیر منفی دارد.

کالج پزشکی ورزشی امریکا در بیانیه ای عنوان می کند که استفاده الکل در ورزش چه اثراتی را می تواند به دنبال داشته باشد:

1- خوردن زیاد الکل می تواند تاثیر زیان باری بر مهارت های ذهنی – حرکتی از جمله زمان عکس العمل – دقت – هماهنگی چشم و دست و تعادل و هماهنگی داشته باشد.

2- خوردن زیاد الکل بر عملکرد های متابولیکی و فیزیولوژیکی مانند متابولیسم انرژی – حداکثراکسیژن مصرفی – ضربان قلب – حجم ضربه ای – برون ده قلبی – جریان خون در عضلات – تفاوت خون سرخرگی و سیاهرگی و پویایی تنفس که لازمه عملکرد بدنی هستند تاثیری ندارد .

همچنین الکل می تواند تنظیم دمای بدن در فعالیت های ورزشی بلند مدت در هوای سرد را مختل کند.

http://اثرات مصرف زیاد الکل

3- قدرت عضلانی – توان عضلانی – استقامت موضعی – سرعت و استقامت قلبی – عروقی با خوردن الکل کاهش می یابد.

شواهد مستند زیادی نشان می دهد که مصرف زیاد الکل در طولانی مدت می تواند باعث تغییرات بیمارگونه ای در کبد – قلب – مغز و عضله شود که در نهایت منجر به معلولیت و مرگ می شود.

منبع : فیزیولوژی ورزشی تلفیق نظر و عمل

گرداورنده : سید حسین نجفی زاده