عوارض الکل در ورزش

اولین دلیل، کاهش هورمون تستسترون و افزایش هورمون استروژن می‌باشد. بله این موضوع عین واقعیت است. در یک تحقیقی که بر روی چندین مرد به انجام رسید میزان تستسترون موجود در بدن آنها در قبل و بعد از مصرف الکل اندازه‌گیری شد که در نتیجه مشخص شد که الکل به‌طور میانگین باعث کاهش سطح تستسترون در حدود ۲۵ درصد گردیده است.

http://تاثیر الکل بر ورزشکاران

مطالعه اي در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف الکل ۱٫۵ گرم به ازاي هر کیلوگرم وزن بدن پس از تمرین، باعث کاهش سنتز پروتئین عضلانی (فرایندي که طی آن ماهیچه ها رشد میكنند) در مردان فعال شد.

الکل باعث افزایش سطح هورمون Myostatin در عضلات که باعث از دست دادن قابل توجهی از توده پروتئین ماهیچه ها میگردد.

دومین دلیل، الکل باعث دهیدراته شدن سلول‌های عضلاني مي‌گردد و همان‌طور که همه مي‌دانید عضله هيدراته و يا فوق‌هيدراته (مثل زماني‌که کراتين مصرف مي‌كنید) به بدن اجازه مي‌دهد كه محيط آنابوليك (سازندگي) در بدن در سطح بالا حفظ شود. بنابراين در صورت وارد شدن الكل به بدن سلول‌ها نمي‌توانند به اندازه كافي آب را در خودشان نگه‌دارند و بدين ترتيب روند عضله‌سازي بسيار سخت‌تر مي‌گردد.

SONY DSC

سومین دلیلی که الکل می‌تواند به شدت روند رشد عضلانی را مختل سازد، خاصيت بلوکه کردن جذب موادمغذي و باارزش که براي رشد عضلات، انقباض آنها و زمان استراحت بدن ضروري مي‌باشند، است. از موادمعدني باارزشي كه مانع جذب آنها مي‌شود مي‌توان از كلسيم، منيزيم، آهن، فسفر و پتاسيم نام برد.

رفرنس : دانشگاه علوم پزشکی جهرم

گرد اورنده : سید حسین نجفی زاده