آیا تمرینات بدنسازی برای نوجوانان و جوانان مضر است ؟

آیا تمرینات بدنسازی برای نوجوانان و جوانان مضر است ؟

برنامه های تمرینات قدرتی برای جوانان اگر به شکل صحیح و علمی طراحی شود و تحت نظارت مربی  متخصص قرار بگیرند می توانند فواید زیادی را از لحاظ سلامتی و تناسب اندام در پسران و دختران داشته باشد .

یکی از مهمترین دلایل جذابیت برای تمرینات قدرتی جوانان توسعه قدرت عضلات است که باعث افزایش پایداری در ورزش های سخت می شود و از اثرات مخرب فرایند سنی دوری می کند .

به طور کلی بی تحرکی و عدم فعالیت ورزشی در نوجوانان و کودکان باعث افزایش چاقی و آسیب های مختلف از جمله ناهنجاری های عضلانی اسکلتی شده است .

والدین باید بدانند که مشارکت در فعالیت های جسمانی نباید با ورزش های رقابتی شروع شود .

فواید تمرینات مقاومتی قدرتی (بدنسازی) درنوجوانان و جوانان :

1- بهبود در تصویر بدنی و اعتماد بنفس

2- بهبود تناسب اندام

3- افزایش قدرت عضلانی

4- افزایش در تراکم مواد معدنی در استخوان

5- بهبود در توانایی ورزشی

6- افزایش در عملکرد مهارت حرکتی

7- افزایش اسقامت موضعی عضلانی

8- اسیب پذیری کمتر در تمرینات ورزشی

9- گرایش و نگرش بسیار مثبت تر نسبت به فعالیت جسمانی در طول زندگی

درکودکان و نوجوانان با شرکت در تمرینات قدرتی و بالا بردن قابیلیت های جسمانی ، موجب تناسب اندام و همچنین تقویت بهتر ( رباط ، تاندون ، و استخوان ) شده و باعث موفقیت و شرکت در تمرینات ورقابت می شوند .

یکی از نگرانی های منحصر به فرد تمرینات قدرتی در نوجوانان و جوانان ، آسیب در صفحات رشد استخوانی است .اگرچه کودکان و و نوجوانان مستعد شکستگی صفحات رشد هستند ولی این نوع آسیب در هیچ تحقیق پژوهشی در مورد تمرینات قدرتی که به شکل صحیح با توسط مربی و متخصص متبحر طراحی و نظارت شده باشد ، گزارش نشده است .

به نظر می رسد اگر چگونگی انجام صحیح تمرینات قدرتی و استفاده از بارهای تمرینی مناسب اجرا شود خطر آسیب به حداقل می رسد .

متخصصین معتقد هستند که تکنیک تمرین صحیح مهمترین نگرانی اصلی در ساختار تمرینات است ، اگر چه تعدادی از تمرینات ،ست ها و تکرارها و میزان وزنه تمرینی بیشترین تاثیر را در امنیت و موفقیت آنها دارد.